Global Lithuanian Net: san-taka station: |
NASA liečiasi su privačiu verslu
Kartu skaitykite Privačiai į kosmosą 2012 m. spalyje įkastas naujas riboženklis trumpoje, tačiau veržlioje kosmoso įsisavinimo istorijoje, kai nepilotuojamas privataus verslo raketos iškeltas Dragon laivas susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (IIS). Laivą parengė Hawthorne (Kalifornija) įsikūrusi Space Exploration Technologies (SpaceX), - praėjus tik 6 m. po susitarimo su NASA pasirašymo.
Dragon projektas tai tik vienas pavyzdžių, kaip kosmoso industrija, ilgą laiką priklausiusi vyriausybėms, siekia sumažinti kainas, sutrumpinti terminus ir supaprastinti valdymą partneriaudama su privataus kapitalo organizacijomis. Tai vis labiau svarbu, kai vyriausybinės agentūros patiria sunkumų gauti lėšų kosmoso tyrimams bei inovacijoms. Falcon 9 raketa, kurią sukūrė SpaceX, kainavo per pus pigiau, nei kuriant NASA anot pačios NASA tyrimo. Didesnį sutaupymo dalį sudaro jau parengtų technologijų panaudojimas. Taip pat pelno siekiančios kompanijos siekia dirbti efektyviau, pvz., anksčiau nebuvo jaudinamasi, kad gali prireikti keisti specifikaciją vyriausybė vis tiek sumokėdavo. Tačiau tokiuose projektuose reikia visaip kitaip tvarkytis su terminais, akcininkais ir autorinėmis teisėmis. Po eilės didelio biudžeto projektų nesėkmių, Rusija padidino finansavimą kosmoso tyrimams, iš dalies iškeldama ir ambicingą planą išsilaipinti Mėnulyje. Kinija planuoja iki 2020 m. įrengti orbitinę kosminę stotį. O ir Indija turi agresyvią kosminę programą, pagal kurią iki 2016 m. parengs pilotuojamą skrydį. Tad istoriškai seniau kosmose buvojusioms šalims yra iššūkis rasti naujų lėšų. Tačiau, pvz., NASA išlaidos kosmoso tyrimams pastoviai mažėja nuo 2008-ųjų ir, atrodo,, kad dėl ginčų Kongrese tai dar tęsis. NASA turi rasti būdų, kaip padaryti daugiau su mažiau. Imta bendradarbiauti su aeronautikos kompanijomis - Boeing, SpaceX, Sierra Nevada. Bet, kad ir kas keistųsi, vienas dalykas yra nekintamas reikalavimas saugumui. Nesėkmės pasekmės sunkiai išmatuojamos. Kai NASA šatlas Columbia suiro 2003 m., žuvo visi 7 ekipažo nariai. Projektas buvo pristabdytas dvejiems metams,- ir dar NASA darbai prisidedant prie IIS užlaikyti.
Sierra Nevada (SNC, įsikūrusi Liusvilyje, Kolorado valst.) Space systems padalinys daugelį metų bendradarbiavo su užsienio kosmoso agentūromis, tačiau skundėsi, kad sunku rengti kontraktus dėl ITAR apribojimų su gynyba susijusiai informacijai, importui ir eksportui. Pvz., informacijos, apimančios technines specifikacijas, procesus apsikeitimui gali reikėti specialaus leidimo. Kitas erzinantis veiksnys yra politiniai klausimai (pvz., santykiai su Iranu trukdo šalims bendradarbiauti). 2012 m. Sparkse (Nevada) įsikūrusi SNC gavo NASA 10 mln. Dream Chaser sertifikavimo kontraktą žmonių transportavimui. Tai pirmas žingsnis dėl Dream Chaser panaudojimo žmonių gabenimui į IIS.
Tačiau yra ir priešingų pavyzdžių. Švedijos Umbilical Design daugelį metų dirbo su NASA
ir Europos ESA. Tačiau šiuo metu kompanija dėmesį sutelkė to įdirbio panaudojimui
visuomenei. 2012 m. gruodį Umbilical buvo priskirta ESA TTL Švedijos centrui. TTL
apima 12 iniciatyvų Europoje siekiant su privačiomis kompanijomis kosmoso technologijas
perkelti į komercinį verslą. Pvz., Umbilical šiuo metu dirba su automobilių gamintoja
Volvo, siekdama kosmosui skirtas medžiagas pritaikyti automobiliams šiuos padarant
lengvesnius ir ilgaamžiškesnius. Taip pat dirbama gerinant salono formą.
Papildomai skaitykite:
|