Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Kinijos kosminės ambicijos      

Čia bus paminimos Kinijos kosmoso programos, numatytos iki 2030 m. Jos dar gali keistis.
Taip pat skaitykite Observatorija Kinijoje  bei  Saulės užtemimai senovės Kinijoje,  o taip pat  Astronomija senovės Kinijoje

„Tolimasis” kosmosas

Numatomos 4 misijos: dvi jų į Marsą, viena asteroidų tyrimams ir viena į Jupiterį. Per pirmąją Marso misiją 2020-ais „Changzheng-5“ raketa, pakilusi iš Wenchang’o, nuskraidins orbiterį, nusileidimo modulį ir marsaeigį. Jos tikslai: atlikti topografiją, tirti geocheminę sudėtį, vidinę Marso struktūrą ir pan.; nustatyti dirvos charakteristikas ir vandens ledo pasiskirstymą Marse, tirti atmosferos charakteristikas.
Antrosios Marso misijos tikslas: gauti geologinės informacijos nusileidimo vietoje, surinkti ir parskraidinti į Žemę Marso grunto pavyzdžių.
Daugiau apie Kinijos pastangas Marse skaitykite Marso traukai paveikus

Asteroidams skirta misija apims priskridimą prie asteroido, tyrimą per atstumą, nusileidimą ir pavyzdžių parvežimą. Jos tikslai: išmatuoti asteroido fizines charakteristikas, paviršiaus sudėtį, vidinę struktūrą, patikrinti vandens ir organinių medžiagų buvimą.

Jupiterio misijoje bus iš orbitos tiriamas Jupiteris ir 4-i pagrindiniai jo palydovai. Jos tikslai: ištirti magnetinius laukus Chang E-4 rover ir plazmos sąveikas Jupiterio sistemoje, Jupiterio atmosferos sudėtį ir struktūrą, kosmines sąlygas, palydovų paviršiaus savybes (Kalisto arba Ganimedo). Taip pat tirs Saulės vėjo struktūrą ir evoliuciją tarpplanetinėje erdvėje.

Mėnulio tyrimai

2004 m. Kinija parengė robotizuotų Mėnulio tyrimų programą. 2005 m. CLEP vyr. mokslininkas Ziyuan Ouyang’as iškėlė 14 svarbiausių klausimų, tapusių gairėmis Mėnulio tyrimų strategijai ir planavimui. CLEP iki 2020 m. buvo suskirstyta į tris fazes: a) Mėnulio apskridimai; b) nusileidimas; c) sugrįžimas iš jo.

Jau sėkmingai startavo Chang’E-1 orbiteris (2007 m. spalio 24 d.). Chang’E-2 (2010 m. spalio 1 d.; fotografavo, grįžo į L2 ryšio galimybių patikrinimui; 2012 m. gruodžio 13 d. praskrido pro asteroidą 4179 Toutatis ir išskrido į tarpplanetinę erdvę) bei Chang’E-3 (2013 m. gruodžio 2 d. gabendamas Yutu (kas reiškia nefritinis zuikis) mėnuleigį, kuris vis tik nesuveikė).

2018 m. gruodžio 8 d. startavo Chang’E-4, kurį iškėlė Long March 3B raketa, į nematomą Mėnulio pusę gabenanti mėnuleigį Yutu-2 – tai bus pirmas mėnuleigis nugabentas į nematomą Mėnulio pusę; į Aitkeno rajoną, nusileidžiant Von Karmano krateryje, esančiame rytiniame pakraštyje. Kartu bus nugabentas 198 mm aukščio ir 173 mm skersmens konteineris su bulvėmis ir vairenio, medvilnės, rapsų sėklomis, drozofilos kiaušinėliais ir mielių grybeliais biologinių (fotosintezės) bandymų atlikimui. Šiose aliuminio talpose buvo oro, vandens, maisto medžiagų; jų tūris buvo mažiau nei 1 l, o svoris – apie 3 kg. Jose buvo kamera ir radijo siųstuvas, perduodantis informaciją apie būseną. Sausio 3 d. sėklos aplietos vandeniu. Sausio 12 d. užėjus Mėnulio nakčiai su žema temperatūra, konteinerio maitinimas buvo išjungtas – eksperimentas baigėsi. Sausio 15 d. pranešta, kad išdygo viena medvilnės sėkla (manoma, kad ji spėjo išleisti du lapelius).

Prieš tai gegužės 21 d. į Lagranžo tašką L2 buvo pristatytas 425 kg svorio kosminis aparatas „Queqiao“, turėsiantis užtikrinti misijos ryšį su Žeme.
2019 m. sausio 3 d. Chang’E-4 nusileido nematomoje Mėnulio pusėje Aitkeno baseine Pietų ašigalio rajone. Jis yra stambiausiu iš smūginių kraterių Saulės sistemoje, kuriame, kaip manoma, yra likę Mėnulio lavos, kurią ketininama ištirti. Taip pat bus bandoma nustatyti, kodėl pluta storesnė nematomoje pusėje ir kaip tos pusės jūros skiriasi nuo matomos pusės jūrų. Bus aiškinamasi Mėnulio panaudojimo astronominiams stebėjimams galimybės.

Vasario 4 d. patvirtinti nauji vardai Mėnulyje: Čang‘E-4 nusileidimo vieta pavadinta Statio Tianhe, senoviniu Paukščių tako pavadinimu, o trys krateriai Karmano kraterio viduje pavadinti žvaigždynų senoviniuose kinų žvaigždėlapiuose vardais: Zhinyu, Hegu, Tianjin. Iškilimas Karmano kraterio centre pavadintas Mons Tai, šv. Taišano kalno vardu. krateriukas su gelio struktūrą

Ar kinai Mėnulyje surado „medūzą“?

Yutu-2 „pabudo“ po Mėnulio nakties sausio 29 d. ir per pirmąją Mėnulio dieną (iki kovo 4 d.) nuvažiavo 120 m. Karmano krateryje aptikta piroksenų ir olivinų – tankių mineralų su mažu kalcio ir dideliu geležies kiekiu. Manoma, kad šios uolienos pradžioje buvo viršutinės mantijos dalimi, į paviršių išmestos meteoritų smūgių.

O neseniai Yutu-2, tyrinėdamas vieną iš nedidelių krateriukų, aptiko nežinomą medžiagą. Ji matoma liepos pabaigoje darytoje nuotraukoje. Operatorius pastebėjo, kad mažame krateriuke yra keistos spalvos medžiaga, besiskirianti nuo aplinkos. Jis nurodė mėnuleigiui prisiartinti ir ją ištirti. Mėnuleigio VNIS spektometras leidžia nustatyti medžiagos sudėtį pagal nuo objekto atspindėtą šviesą, tačiau mokslininkai nesugebėjo nustatyti iš ko sudarytas tas radinys – tik jį apibūdino kaip „gelio struktūrą“ su „neįprasta spalva“. Radinį aptiko prieš pat išsijungiant „vidurdienio miegui“ (kadangi Yutu-2, maitinamas saulės baterijomis, tai jis miega ir naktį). Apie jį paviešino tik rugpjūčio gale (per tą laiką jau nuvažiuota apie 270 m). Pagal vieną hipotezių, tai per meteorito kritimą išsilydęs stiklas. Tai ir buvo patvirtinta 2020 m. atidžiau išnagrinėjus vaizdus, palyginus su „Apollo“ misijų parvežtas pavyzdžiais. Ji iš tikro blizgi, bet ne „drėgna“. Iš medžiagos atspindėtos šviesos Šeng Gou sugebėjo nustatyti jos cheminę sudėtį: plagokliazas (apie 45%), piroksenas (7%), olivinas (6%), ... t.y., gana įprasta Mėnulio uoliena.

Mėnulio „namukas“ Paslaptingas namukas

Buvo planuota, kad mėnuleigis „Yutu-2“ veiks 3 mėn., o štai jis „kruta“ jau beveik 3 m., ir vis dar atsiunčia įdomios informacijos. 2022 m. vasario mėn. pabaigai „Yutu-2“ jau buvo dirbęs per 1150 parų ir nuvažiavęs apie 1050 m – tad jis tampa ilgiausiai veikusiu mėnuleigiu.

Įprasta laikyti, kad taisyklingų geometrinių formų objektai yra dirbtinės kilmės, todėl bet koks toks objektas iškart sukelia susidomėjimą. 2021 m. pradžioje jis pranešė apie objektą, apibūdinamą kaip „riboženklį“: iš grunto stirksančią pailgą nuolaužą. Tikėtina, kad smūgis atskėlė jį iš kaimyninio kraterio.

O toliau tyrinėdamas Karmano kraterį, 2021 m. lapkritį ir 36-ą Mėnulio dieną nuo jo misijos pradžios, nematomoje Mėnulio pusėje „Yutu-2“ šiauriniame horizonte pastebėjo neįprastą kubo formos objektą, kurį kinai įvardijo „mįslingu namuku“. Jis nuo mėnuleigio yra maždaug už 80 mGreičiausiai tai bus akmenys, kurių kitoje Mėnulio pusėje netrūksta. Tačiau tiksliau bus sužinota tik po 2-3 mėn., kai mėnuleigis privažiuos arčiau. Mat raižytu Mėnulio paviršiumi reikia važiuoti labai atsargiai, be to jis „Yutu-2“ „užminga“ Mėnulio naktį, kuri trunka 2 sav., nes naudoja Saulės energiją. Kad tai tikrai gali būti meteorito smūgio išmestas akmuo, liudija ir netoliese esantis krateriukas.

Paslaptingas namukas

2022 m. sausio priartėjęs „Yutu-2” padarė naujų nuotraukų, iš kurių paaiškėjo, objektas mažesnis, apvalesniais kampais ir kad tai tėra Mėnulio paviršiuje gulintis riedulys, primenantis, jei pasitelksime vaizduotę, tupintį ir morką graužiantį triušį.

„Yutu-2“ vėl nustebino, fon Karmano krateryje atrasdamas dvi makroskopines pusiau skaidrias stiklines sferas – jas nufotografuodamas panoramine kamera. Apie jų sudėtį duomenų nėra, tačiau tai greičiausiai smūgių į Mėnulio paviršių metu susidaręs stiklas arba atkeliavę iš kitų dangaus kūnų. Spėjama, kad tokių globulių Mėnulyje gali būti gausiai.

Anapus Mėnulio klausomasi Visatos gimimo šnabždesių...

Tačiau „QueQiao“ turi ir daugiau užduočių. Kai pasibaigė ryšio palaikymo su „Čang‘E-4“ ir „Yutu-2” užduotys, imtasi papildomų eksperimentų, kurių vienas yra NCLE, bendras Kinijos ir Olandijos projektas. Tad būdamas Lagranžo taške L2 nematomoje Mėnulio pusėje, 2019 m. lapkričio 27 d. „QueQiao“ iš dalies išskleidė 5 m pločio olandų parengtas radijo teleskopo antenas, išdėstytas stačiu kampu. Antenų jautrumas – nuo 80 kHz iki 80 MHz. Projekto tikslas – ieškoti signalų iš ankstyvosios Visatos laikų (visos Mėnulio nakties metu, t.y. 14 parų) ir tobulinti būsimų kosminių radioteleskopų technologijas. NCLE schema

Tik išskleidžiant antenas kilo nesklandumų, nes „QueQiao“ misija truko ilgiau nei tikėtasi – tad nuspręsta pilnai jų neskleisti ir stebėjimus atlikti mažesniu jautrumu, o pilnai išskleisti bandyti vėliau, kai būtų galima registruoti signalus 21 cm (1420 MHz) ilgio banga (t.y., neutralaus vandenilio) – tikintis pagauti juos iš tų laikų, kai dar nebuvo jokių taškinių spinduliavimo šaltinių (t.y. praėjus maždaug 380 mln. m. po Didžiojo sprogimo ir trukusio apie 100 mln. m.). Kadangi tai vyko maždaug prieš 13 mlrd. m, tie signalai dėl raudonojo poslinkio ištįso apie 10 kartų, o tokiems signalams Žemės atmosfera tampa neskaidri. Kadangi „QueQiao“ yra orbitoje anapus Mėnulio, šis užstoja radijo triukšmą sklindantį iš Žemės. Planuota, kad NCLE truks 3 m. tačiau pusę šio laiko jau surijo vėluojantis antenų išskleidimas. Pats „QueQiao“ veiks 10 m., tad NCLE irgi gali prasitęsti.

2020 m. pradžioje numatyto Chang’E-5 tikslas yra pargabenti į Žemę Mėnulio grunto pavyzdžių. Jis turėtų nusileisti ant Audrų vandenyno šiaurinėje dalyje esančio santykinai jauno Riumkero ugnikalnio ir ištirti, kaip ten vyko eroziniai procesai ir kaip jie susiję su Mėnulio atvėsimu

Chang'e 5 galiausiai startavo 2020 m. lapkričio 23 d. iš Hainano salos kosmodromo. Nusileidimo modulis ant Audrų vandenyno vulkaninio Riumkero kalno (Mėnulio šiaurės vakaruose) nusileido gruodžio 1 d. Jo santykinai jaunas amžius (1,2 mln. m.) labai domina mokslininkus. Įbedęs Kinijos vėliavą ir surinkęs apie 2 kg uolienų (regolito) pavyzdžių (dalį „ranka“ paėmė nuo paviršiaus, o dalį išgręžus iš 2 m gylio), jis gruodžio 3 d. pakilo. Gruodžio viduryje grįžtamoji kapsulė tikisi nusileisti vidinėje Mongolijos dalyje. Tai pirmas kartas po 44 m. kai gražinami Mėnulio uolienų pavyzdžių (po „Luna-24“ 1976-ais)

.

Maždaug po 3 m. trukusių diskusijų buvo pasiūlyta Mėnulio Pietų ašigalyje įrengti tyrimų stotį per 3-4 naujas misijas. Pirmąją sudarys telekominikacinis aparatas, orbiteris, nusileidimo modulis ir mėnuleigis ir jos tikslas bus atlikti nusileidimo rajono topografiją, mineralų sudėtį, ištirti kosmoso sąlygas, paieškoti vandens neapšviečiamose vietose, stebėti žemę ir sukurti VLBI sistemą aplink Mėnulį. Chang E-4 pirmoji Menulio nuotrauka

Antrąja misija būtų Chang’E-5 rezervinis variantas gražinant paviršiaus pavyzdžių iš Pietų ašigalio rajono. Trečioji misija būtų su mėnuleigiu siekiant ištirti nusileidimo vietą, Mėnulio resursų panaudojamumą, atlikti Žemės stebėjimus matuojant Žemės energijos disbalansą, tiriant jos plazmosferą ir magnetosferą.

Iki 2030-ųjų Kinija ketina įvykdyti dar tris misijas: CE-6 – pargabenti grunto pavyzdžių iš Pietų ašigalio rajono; CE-7 – išžvalgyti aplinką ir resursus Pietų ašigalio rajone; CE-8 – išbandyti svarbias technologijas, tokias kaip konstrukcijų Mėnulyje „3D spausdinimas“. Šių misijų pagalba Mėnulyje būtų pastatytas mokslinės stoties prototipas.

Po 2030-ųjų Mėnulio tyrimai būtų tęsiami tiek robotizuotomis, tiek pilotuojamomis misijomis.

Kiti planai

Kinija kuria daugiamodulinę kosminę stotį Žemės orbitoje ir pirmąjį jos modulį ketina iškelti 2020 m., o antrąjį – 2022 m. Rimtas žingsnis, atsižvelgiant į tai, kad TKS ateitis tampa neaiški.

Kinija taip pat vysto Saulės jėgainės orbitoje projektus ir 2025 m. planuoja parengti pirmąją jos demonstraciją, o 2035 m. jau turėti veikiančią elektrinę.

2021 m. balandžio 29 d. buvo iškeltas kinų bazinis daugiamodulinės orbitinės stoties „Tiandun“ („Dangaus namas“) modulis „Tianhe“ („Dangaus harmonija“). Vėliau prie jo prijungti kiti, o 4-asis teleskopinis „Suntian“ („Gastrolės po dangų“) greta stoties skrisęs modulis planuojamas 2023 m. pabaigai. Pirmųjų trijų modulių svoris per 60 t, tačiau ateityje stotis gali būti išplėsta iki 100 t. Prie jos pirmasis nepilotojamas laivas prisišvartavo 2021 m. gegužės 30 d., o jau rugsėjo birželio 17 d. – rugsėjo 16 d., joje dirbo pirmoji įgula. Ją eksploatuoti planuojama 10 m., tačiau šis laikas gali būti pratęstas.

Kam Kinijai jūrų astronautika?

2019 m. vasarą Kinija pirmąkart startavo nuo plaukiojančios platformos. O tuo tarpu statomi dar keli (3-4) plaukiojantys kosmodromai. Kam Kinijai prisireikė tokios gausios „jūrų astronautikos“?

CZ11 starte O kartu „startas iš jūros“ lieka viena išmaniausių ir perspektyviausių idėjų. Juk kosmodromas tuo geresnis, kuo jis arčiau pusiaujo, nes galima išnaudoti didesnį Žemės paviršiaus sukimosi kampinį greitį, t.y. sunaudoti mažiau kuro ir iškelti sunkesnį krovinį. Ekonomija (pvz., lyginant su Baikonūru) – 10-15% - ir ypač juntama iškeliant sunkius ryšio aparatus į geocentrines orbitas.

Kitas aspektas – skrydžio trajektorija. Startams sausumoje jas reikia parinkti taip, kad panaudotos raketų pakopos nekristų ant gyvenamųjų rajonų, o dar svarbiau – ant kitų šalių teritorijų. Tad galimų kosmodromų vietų kiekis gana ribotas. Ir ekstremaliausias variantas teko Izraeliui, kuris priverstas lengvuosius nešėjus iš „Palmachimo“ Oro pajėgų bazės leisti prieš Žemės sukimosi kryptį, t.y. į Viduržemio jūros pusę.

Kam Australijai du kosmodromai?

Pirmuoju Australijos palydovu buvo WRESAT, iškeltas 1967 m. lapkričio 29 d. iš Woomera komplekso, esančio apie 400 km į šiaurę nuo Eyre iškyšulio smaigalio.

Iškart dvi privačios kompanijos susiruošė statyti kosmodromus Australijoje. „Equatorial Launch“ šiaurinėje teritorijoje nusitaikiusi į žemas Žemės orbitas, o „Southern Launch“ ketina kelti aparatus į poliarines orbitas (jos naudojamos stebėjimams bei žvalgybai).

Pusiaujyje Žemė sukasi 4,64 km/sek. greičiu. JAV kosmodromas Kanaverelio iškyšulyje yra 28o nuo pusiaujo ir ten sukimosi greitis 4,11 km/sek. Rusijos naujojo „Rytinio“ (Vostočnyj) kosmodrome dar mažesnis – vos 3,3 km/sek.

Šiaurinis Arnemo kosmodromas viso labo 12o nuo pusiaujo (4,5 km/sek.); pietinis kosmodromas Eyre iškyšulyje toliau –35o.

Plaukiojantys kosmodromai pašalina tas problemas. Tačiau tai nėra taip paprasta. Vienintelis panašus projektas, realizuotas Rusijos-JAV-Norvegijos konsorciumo, taip ir nerado užsakovų. Poporos startų ir poros dešimčių metų prastovos „Jūrų startas“ buvo parduotas su visomis skolomis S7 Space, bandančiai jį reanimuoti. Kol kas toji platforma užkonservuota Los-Andželo uoste. Tad Kinijos atliktas startas nugriaudėjo tarsi perkūnas iš giedro dangaus – viskas buvo atlikta absoliutaus slaptumo ir skubos sąlygomis. 2019 m. birželį taip Chang Zheng 11 (CZ11) į orbitą iškėlė 7 nedidelius palydovus. Kinai net nepasivargino tempti platformą iki pusiaujo – lengvajai raketai tai ne taip ir svarbu. Tai koks tolkas iš to – ši raketa gali kelti tik 700 kg.

Nuotraukose matosi, kad naujų platformų paleidimo bokštų dydžiai skirtingi, tad ir raketos-nešėjos iš jų kils skirtingos. O dėl slaptumo, tai spėjama, kad jie skirti strateginės paskirties 094 tipo (Jin) povandeninių laivų balistinių raketų išbandymams. Bet juk CZ11 sukurta tarpžemyninių kieto kuro DF-31 raketų pagrindu ir veikia „minosvaidžio“ principu – išmetama išorinio šaltinio ir tik vėliau įjungia savo variklį. Nerimta ir išbandymų hipotezė – jiems kinai turi specialų povandeninį laivą, iš kurio būtent 2019 m. birželį iššovė perspektyvią raketą JL-3.

Bet matyt viskas gerokai paprasčiau. Kinija turi 4 kosmodromus, kurių 3 – šalies gilumoje. Lengvosios CZ11 kyla iš kosmodromo Gobi dykumos pakraštyje, esančio gana nuošaliai – tad raketų pristatymas į jį reikalauja nemažai laiko ir pastangų. B to kai kurios trasos iš jo net negalimos, nes pakopos gali kristi ant Japonijos. Logistiniu požiūriu plaukiojanti paltforma gerokai patogesnė. Be to, iki 2019 m. pabaigos CZ11 planuojama modernizuoti iki CZ11A, galėsiančios iškelti iki 1500 kg, tad ir bokštai šiai turėtų būti didesni.

Kita vertus, nereikia atmesti ir karinės paskirties – didėjant įtampai pasaulyje vis daugiau šalių bando parengti priemones greitam palydovinio ryšio atstatymui. Tokiam tikslui plaukiojantys kosmodromai gali būti labai parankiu sprendimu.

Ankstesni Kinijos riboženkliai kosmose

1970 m. balandžio 14 d. Kinija iškėlė savo pirmąjį palydovą Dong Fang Hong I (dar vadinamą Mao-1; 173 kg). Antruoju buvo ShiJian-1 (1971 m.; 221 kg).
1999 m. lapkričio 20 d. pakilo nepilotuojamas „Shenzhou 1” laivas pilotuojamų skrydžių patikrinimui. Jis smarkiai primena tarybinį „Sojuz“ laivą.
2003 m. spalio 15 d. su „Shenzhou 5” pakilo pirmasis kinų taikonautas Yang Liwei orbitoje išbuvęs 21 val. (14 apsisukimų aplink Žemę).
2007 m. sausio 11 d. išbandytas priešpalydovinis ginklas, kai raketa numušė 865 m. poliarinėje orbitoje buvusį seną meteorologinį palydovą (ir taip paskleidė daugybę šiukšlių Žemės orbitoje; žr. Kosmosui reikia šluotos).
2011 m. pirmoji tarplanetinė stotis „Incho-1“, turėjusi tapti dirbtiniu Marso palydovu, nukrito į vandenyną kartu su Rusijos „FobosGrunt“ stotimi.
2015 m. spalio 30 d. išbandyta priešpalydovinė raketa Dong Neng-3 - jau trečia tokio tipo.

Kinija atidarė didžiausią pasaulyje Astronomijos muziejų

Kinija pastaraisiais metais tikrai jaučia savo didėjančią galią ir įtaką, ypač kosmoso tyrinėjimų ir mokslo srityse. Vien per pastaruosius 10 m. iškėlė 3 kosmines stotis pagal „Tiangong“ („Dangaus rūmai“) programą, pristatė sunkiąją „Long March 5“ raketą ir išsiuntė robotų misijas Šanchajaus astronomijos muziejus atvėrė Šanchajaus Astronomijos muziejus (ŠAM), kurio plotas beveik 57 tūkst. M2. Jis įsikūręs rytinėje miesto dalyje prie Dišui ežero Lingango rajone. Jo dizainą sukūrė „Ennead Architects“, 2014 m. laimėjusi konkursą. į nematomąją Mėnulio pusę bei nuleido ant Marso paviršiaus. O ir, tarkim Žemėje 500 m. teleskopas (FAST) rodo augančius Kinijos pasiekimus kosmose ir astronomijoje. Ir pagaliau 2021 m. liepos 18 d. duris

Įkvėptas dangaus kūnų orbitų ir kosmoso geometrijos, SAM neturi tiesių formų ar stačių kampų. Anot pagrindinio dizainerio Th.J. Wong‘o, jį taip pat įkvėpė „trijų kūno uždavinys“ (beje, taip vadinasi ir Liu Cixin‘o 2008-ųjų fantastinis romanas, žr. >>>>>). Jo sudėtinga kreivos formos struktūra suformuota iš trijų persidengiančių lankų (akies, sferos ir apversto kupolo), o tai simbolizuoja, kad muziejus yra „laiko ir erdvės tęstinumo“ įkūnijimas. Juose yra instrumentai, sekantys, atitinkamai, Saulės, Mėnulio ir žvaigždžių judėjimus. Žvelgiant iš viršaus, gali susidaryti įspūdis, kad muziejus atrodo kaip astroliabija - senovinis prietaisas, kuris iš esmės buvo nešiojamas visatos modelis. „Ratų ratuose“ konfigūracija taip pat primena planetų judėjimo įsivaizdavimą senovėje ir Renesanso kosmologinius žemėlapius, o elipsinė pagrindinio pastato forma yra užuomina Keplerio elipsės formos planetų orbitas.

Kiekvienas „lankų“ taip pat turi po lankytojų traukos objektą, pradedant Akimi, esančia prie pagrindinio muziejaus įėjimo. Esanti virš pagrindinio muziejaus įėjimo, Akis sukuria saulės spindulių ratą, judantį žeme, per įėjimo aikštę ir atspindintį baseiną. Vidurdienį vasaros saulėgrįžos metu susidaro ištisas šviesos ratas, kuris sutampa su apskrita platforma muziejaus įėjimo aikštėje. Šiuo požiūriu Akis veikia kaip laikrodis ir parodo, kaip Žemės santykis su Saule priklauso nuo paros laiko ir sezono.

Šanchajaus astronomijos muziejaus planetariumas Kitas stabtelėjimas yra planetariumas, esantis rutulio formos pastate, kurio pilvas viduje kyla iš lubų. Mažai matoma atrama sukuria nesvarumo iliuziją ir tau užuomina į pirmykščias planetų, žvaigždžių ir kitų dangaus objektų formas. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas - sfera pamažu išryškėja, kai lankytojai juda aplink pastatą, primenantį Mėnulio patekėjimą ties horizontu.

Galiausiai yra didžiulis apverstas stiklo kupolas, esantis virš centrinio prieširdžio, suteikiantis lankytojams nevaržomą dangaus vaizdą. Jame yra 720o spiralinė rampa, nukreipiančią akis aukštyn link kupolo viršūnės ir suteikiantis lankytojams galimybę mėgautis dangaus vaizdu. Tai simbolizuojančios kosmologinės kelionės, kuria yra muziejus, kulminacija.

Pagrindiniame pastate lankytojai gali susipažinti su Visata trijose parodose: Namai, Kosmosas ir Odisėja. Jie gali sužinoti apie astronomiją senovės Kinijoje, teorijas apie dangų, pranešimus apie matytas kometas, naudotais instrumentais. „Odisėja“ praveda per astronomijos tyrinėjimų istoriją nuo seniausių laikų iki naujausių Kinijos pasiekimų.

Parodos jau turi įspūdingas kolekcijas, kuriose yra per 70 meteoritų pavyzdžių, kai kurie iš jų kilę iš Marso ir Vesta asteroido bei Mėnulio; tarp jų 21,4 kg – vienintelis nukritęs prie Šanchajaus 1964-ais. Čia ir įspūdingas artefaktų asortimentas iš daugiau nei 120 kolekcijų, įskaitant originalius Galilėjaus,  Keplerio,  Niutono ir kitų astronomų kūrinius. Muziejuje taip pat yra įrenginių, kurie remiasi papildyta realybe, virtualia realybe, biometrija ir dirbtiniu intelektu, siekiant imituoti įvairius astronominius potyrius. Čia taip pat apie 24 m. aukščio saulės teleskopas, observatorija, jaunimo stovykla stebėjimams ir „Digital Sky“ teatras.

Čan ge - kinų Mėnulio deivė. Keliose legendose sutinkami tokie elementai: lankininkas Houyi, už kurio ji ištekėjo, gerasis arba blogasis imperatorius, gyvybės eliksyras, Mėnulis. Su ja susijusi Mėnulio šventė rudenį. Gilioje senovėje danguje patekėjo 10 saulių ir degino žemę. Lankininkas Yi nušov 9-ias jų, už ką gavo nemirtingumo eliksyrą. Jis jo iškart nesunaudojo, o leido Čan ge jį saugoti, nes nenorėjo būti nemirtingas be mylimos žmonos. Tačiau Yi medžiojant, jo mokinys Fengmeng įsilaužė į jo namus ir bandė priversti Čan ge atiduoti eliksyrą. Kad jo neprarastų, ji išgėrė eliksyrą. Tada ji pakilo į dangų pasirinkusi Mėnulį savo buveine. Yi labai nuliūdo, kad ėmė vaisius ir pyragus aukoti jai.

Papildomai skaitykite:
Žmonės Mėnulyje
Lenktynės kosmose
Kasinėjimai Marse
Indija: išeiti iš šešėlio
Mėnulis: Pirmoji raketa
Pirmasis Mėnulio kiberis
Koks tas mūsų palydovas?
2019-ųjų kosminė takoskyra
Kam priklauso Mėnulio dulkės?
Ankstyvieji Mėnulio tyrinėjimai
Mėnulis ir jo įsisavinimo ypatybės
Mėnulis atskleidžia savo nematomą veidą
E. ir I. Chaliai. Gyvenimas vietoje gyvenimo
E. Po. Kažkokio Hanso Pfaalio nepaprasti nutikimai
Barmingradas – projektas, aplenkęs laiką
Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
Daugkartinis orbitinis lėktuvas
Paprasti ir neįprasti asteroidai
Dulkėtais tolimų planetų takais
Saturno keisčiausias palydovas
Apollo: Aklas nusileidimas
Istorinė Mėnulio nuotrauka
Pirmasis vežimas Mėnulyje
Ateitis - elektrinės raketos
Mėnulio kronikos kine
"Pioneer" anomalijos
"Galileo" misija
Baikonūro tremtyje
Projektas "Farside"
Ateities kapinės

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.LT skiltis
Vartiklis