Global Lithuanian Net:    san-taka station:
NASA tapsmas: istorija  
Pranešimas apie Sputnik

1957 m. spalio 4 d. pakilęs tarybinis „Sputnik“ suklibino JAV, kaip techniškai pirmaujančios šalies, reputaciją. Jis siuntė amerikiečius erzinančius pypsėjimus tris savaites, kol nenusėdo baterijos. Panika apėmė karines ir mokslines bendrijas, o labiausiai – politikus. Kilęs šokas buvo žvalgybos ir mokslinio įvertinimo apsiskaičiavimo rezultatas.

Įkvėptas JAV ir pasaulio visuomenės susirūpinimo, Nikita Chruščiovas įsakė rengti tolimesnis startus. Po mėnesio pakilo „Sputnik-2“, kurio svoris su įranga buvo 508 kg – o jis dar gabeno ir gyvą krovinį, šunį Laika.

JAV kosmosą tyrinėjo keli centrai. Verneris fon Braunas ir jo eks-vokiečių, „Fau-2“ kūrėjų komanda Hantsvilyje (Alabamos v.) kūrė „Redstone“ raketą (apie to meto periperijas žr. >>>>>). Reaktyvinio judėjimo laboratorija Pasadene (Kalifornijos v.) užsiėmė taktinėmis artimojo poveikio raketomis, o Karinis oro laivynas kūrė tolimojo veiksmo raketas. Didžiausią poveikį kosmoso projektams padarė Nacionalinis oro laivybos konsultacinis komitetas, vadovaujamas Chiu Draideno. Šis komitetas eksperimentavo su X serijos lėktuvais, vieninteliais pasaulyje galintys skraidinti žmogų viršgarsiniais greičiais beveik prie pat ribos su kosmosu. Tai nulėmė spendimus, rengiantis į kosmosą siųsti astronautus.

Mėnesiui praėjus po „Sputnik“ starto, Ch. Draidenas įkūrė specialų Kosminių tyrinėjimų komitetą, kad būtų apjungtos ir koordinuojamos federaliniai departamentai, privačios kompanijos ir universitetų tyrimų grupės.

O prieš 2 m. Eizenhaueris patvirtino ambicinius planus paleisti palydovą Tarptautinių geofizinių metų proga. Pasirinktas Oro pajėgų projektas „Avangard“ vietoje V. fon Brauno su „Jupiter“ raketa, esančia „Redstone“ modifikacija. Netgi pagadino viršutines „Jupiter“ pakopas, kad sutrukdytų Braunui laimėti prieš „Avangard“.

Kilus panikai po „Sputnik“ starto, Eizenhaueris privertė Oro pajėgų komandą skubėti. Tačiau „Avangard“ sprogo starto aikštelėje viso pasaulio žurnalistų akyse. Spauda raketą pakrikštijo „flopiška“ („flop“ – žlugti).

O Brauno projektą atnaujino mėnesį prieš nesėkmingą „Avangard“ startą. Jo raketa, pervadinta į „Junona“, netrukus buvo parengta startui. Tuo tarpu Reaktyvinio judėjimo laboratorijos komanda, vadovaujama Viljamo Pikeringo, dirbo ties „Explorer-1“ palydovu. „Junonos“ startas buvo sėkmingas ir 1958 m. sausio 31 d. „Explorer-1” buvo iškeltas į orbitą.

Explorer-1 maketas
Per spaudos konferenciją iškeltas realaus dydžio „Explorer-1” maketas

Explorer-1

1958 m. sausio 31 d. vakare pakilo pirmasis JAV dirbtinis palydovas „Explorer-1”, - kaip dalis JAV dalyvavimo Geofizikinių metų (IGY) programoje. Joje, nuo 1957 m. liepos 1 d. iki 1958 m. gruodžio 31 d. dalyvavo 67 šalys. Tiek Rusija, tiek JAV paskelbė, kad iškels savo dirbtinius Žemės palydovus. Ir daugelis Amerikoje buvo priblokšti, kad jau 1957 m. spalio 4 d. pakilo rusų „Sputnik-1”, o po mėnesio jau skriejo ir “Sputnik-2” su Laika.

Amerika savo palydovą pradėjo planuoti dar 1954 m. ir nepaisant stipraus ABMA palaikymo Eizenhauerio administracija pasirinko Karinio jūrų laivyno „Vanguard“ projektą. Tačiau pirmas bandymas iškelti „Vanguard“ palydovą 1957 m. gruodžio 6 d. baigėsi starto platformos sprogimu. Tada jau paskirta ABMA, o už palydovo parengimą atsakinga buvo Kalifornijos Technologijų inst-to JPL laboratorija, kuriai vadovavo William Pickering’as. Pagrindiniu buvo Jovos un-to fizikos ir astronomijos prof. James Van Allen’as, kuris tyrinėjo kosminius spindulius. 1958 m. sausio 11 d. 30,8 svarų svorio „Explorer-1“ buvo surinktas. Jupiter C pirmoji pakopa buvo pastatyta Kanaveralio iškyšulio „Missile Annex“ aikštelėje sausio 16 d. Kitos pakopos atvežtos sausio 24 d.

Sausio 31 d. vakare 57 inžinierių grupė stebėjo, kaip atskaičiuojamas laikas iki starto. Pickering’as, von Braun’as ir Van Allen’as laukė Pentagone. 10:48 PM EST raketa suriaumojo ir pakilo į dangų. 12:45 PM Pickering’as gavo patvirtinimą: „Kalifornija turi paukštį“.

Per spaudos konferenciją Mokslų akademijoje Pickering’as, von Braun’as ir Van Allen’as pranešė, kad „Explorer-1” skrenda elipsine orbita kiek aukštesne, nei planuota. Jis Žemę apsuka per 114 min., aukščiausias taškas 1594 km, žemiausias 225 km. Palydovo kosminių spindulių daviklis aptiko Žemės radiacines juostas, kurios buvo pavadintos Van Allen’o vardu.

Avangard-TV3 nesėkmingas startas

NASA gimimas

1957 m. žiemą gauta patirtis JAV paveikė blaivinančiai. Chiu Daidenas ir Palydovų komiteto mokslininkai ėmėsi lobizmo „Kosmoso tyrimų ir įsisavinimo energetinei programai“, kurią valdė civilinė agentūra, į kurios vadovo postą, aišku, Draidenas pasiūlė save.

Kitais metais Eizenhaueris Kongrese pristatė Nacionalinės kosminės agentūros sukūrimo idėją ir liepos 29 d. JAV Kongresas priėmė Aeronautikos ir kosmoso tyrimų įstatymą. NASA oficialiai įkurta 1958 m. spalio 1 d. perėmusi Nacionalinis oro laivybos konsultacinis komitetą su 8000 jo darbuotojų, 3 tyrimų laboratorijas ir šimtamilijoninį budžetą (dabartiniu kursu būtų apie 0,5 mlrd.). NASA paveldėjo ir Oro pajėgų Mokslinių tyrimų laboratoriją, Reaktyvinio judėjimo laboratoriją, įrangą iš Hantsvilio ir V. fon Brauną su jo „raketine“ komanda. Daugelio nuostabai, Draidenas atsisakė NASA direktoriaus posto ir tapo Tomo Glenano pavaduotoju.

Pirmuoju NASA direktoriumi nuo 1958 m. rugpjūčio 19 d. tapo Tomas Keitas Glenanas. Iki tol jis spėjo pabūti „Paramount“ ir „Samuel Goldwyn“ studijų menedžeriu, Karinio jūrų laivyno Hidroakustinių matavimų laboratorijos direktoriumi, Keiso taikomųjų mokslų mokyklos prezidentu, Atominės energetikos komisijos nariu. Būtent jis kuravo Oro pajėgų Mokslo tyrimų laboratorijos (dabar Hodardo vardo Kosminių skrydžių centras) ir Reaktyvinio judėjimo laboratorijos perdavimą NASA, o taip pat Karinės balistinių raketų agentūros įkūrimą 1961 m. Dž. Maršalo vardo Kosminių skrydžių centre Hantsvilyje.

NASA struktūra

Motto: „Viskas visų naudai“
Pagr. ofisas: Vašingtonas
2014 m. biudžetas: 17,71 mlrd. USD
Vadovas: Bilas Nelsonas (nuo 2021 m.)
Penki tyrimų centrai:

 • Oro laivybos ir kosminių technologijų (kuria įrangą);
 • Kosmoso mokslo ir technikos (tiria Visatos ir jos objektų kilmę ir vystymąsi);
 • Kosminių skrydžių (rengia kosminį transportą);
 • Duomenų sekimas ir apdorojimas (gauna ir tvarko duomenis);
 • Kosminių stočių (rengia kosmines stotis ir jų ekipažus). NASA vadovai

  Lenktynės kosmose

  1959 m. NASA pradėjo programą „Mercury“, kurios vieninteliu tikslu buvo į kosmosą iškelti žmogų. Planai buvo kuriami aplink patyrusių karinių lakūnų komandą „Mercury-7”. Ir kol V. fon Braunas bandė “Redstone” raketą pritaikyti “Mercury” kapsulės su astronautu iškėlimui, raketoplano X-15 pilotai skaidė 80 km aukštyje, - maksimaliame, kurį gali pasiekti lėktuvas. Prie jų prijungti prietaisai fiksavo, kaip žmogaus organizmas priima fizines ir psichologines perkrovas. Vienu tų pilotų buvo Nilas Armstrongas, vėliau pirmuoju žengęs Mėnulyje (žr. >>>>>).

  1961 m. balandžio 12 d, J. Gagarinas tapo pirmuoju į kosmosą pakilusiu žmogumi. Tais pačiais metais Alanas Šepardas tapo pirmuoju amerikiečiu kosmose, tačiau jo skrydis buvo suborbitinis.

  Tikslas - Mėnulis

  Nepaisant sėkmių, JAV tebeatsiliko nuo TSRS. Tada Draidenas kreipėsi į jauną ir energingą prezidentą Džoną F. Kenedį siūlydamas surengti pilotuojamą skrydį į Mėnulį, galintį tapti puikiu šansu aplenkti TSRS. Po mėnesio Kenedis paskelbė ambicingą planą išlaipinti žmogų Mėnulyje.

  „Mercury“ programą sekė „Gemini“, o vėliau ir „Apollo“ misijos, suteikęs Braunui didžiausią jo pasiekimą – gigantišką „Saturn-5“ raketą. 1969 m. birželį, pusmetis iki Kenedžio nustatyto termino, NASA laimėjo Mėnulio lenktynes. Tačiau Draidenas tos akimirkos nesulaukė – mirė 1965 m.

  Rudolfo Kalmano apdovanojimas

  Net prabėgus dešimtmečiams, Rudolfo Kalmano studentai prisimena, kaip būdavo prižadinami anksti rytais, jiems nurodant klaidas jų teoremose. Jie buvo atvykę iš įvairių šalių nepaisant bauginančios Kalmano reputacijos.

  Matematikas ir elektros inžinierius R. Kalmanas 1960-ais sukūrė novatorišką algoritmą, kurį netrukus pritaikė NASA, susirūpinusi, kaip nuskraidinti astronautus į Mėnulį ir juos sugražinti į Žemę. Jis buvo pavadintas Kalmano filtru ir tapo karinių ir komercinių skridimų valdymo programų pagrindu. Kalmano filtras padeda sukalibruoti kiekvieno transporto laivo prisišvartavimą prie TKS. Jis paskaičiuoja tinkamą aukštį Oriono kapsulei iššauti parašiutą leidžiantis į Žemę. Jis taip pat padeda orų prognozėms, nustatyti telefonų lokaciją ir paskaičiuoti geriausias dronų, povandeninių laivų ir kovinių raketų trasas. 2008-ais už šį algoritmą Kalmanas gavo Nacionalinį mokslo medalį.

  Šį algoritmą Kalmanas sumąstė 6-to dešimtm. pabaigoje. Tai buvo sprendimas matematinių modelių netikslumui. Statistinį įvertinimą gali paveikti klaidingi daviklių duomenys, nenumatyti trikdžiai ir kiti veiksniai. Jo kompiuterinis algoritmas sumažino neapibrėžtumą dviejų dinaminių lygčių pagalba. Jo filtre viena lygtis generuoja nežinomų kintamųjų įverčius, o antroji – įvertina neapibrėžtumo įverčio tikslumą. Savo tyrimus Kalmanas paskelbė J. of Basic Engineering 1960 m. kovo numeryje. Tuo metu S. Schmidt’as iš NASA jo nesuprato, tačiau manė, kad ši teorija gali padėti paskaičiuoti Apollo orbitą apie Mėnulį.

  „Išplėstas“ Kalmano filtras, panaudotas „Apollo 11” veikė sparčiai ir nenaudodamas daug atminties - nepaliaudamai generuodamas naujus geriausius įverčius, besiremiančius betarpiškai ankstesne būsena.

  Rockwell Science**)  vyresnysis bendradarbis A. Endrius laiko Kalmano filtrą neįtikėtinu ir jį vadina „Maslou plaktuku“ sudėtingiems netiesiniams įvertinimo uždaviniams, - su užuomina į amerikiečių psichologo Abraomo Maslou***) pastebėjimą, kad tam, kas teturi plaktuką, visa kita tiesiog vinys.

  NASA meatball

  NASA emblemos: sugrįžo ir „kirminas“

  NASA apvalų „klecką“ su mėlyna, balta ir raudona spalvomis, pramintą „frikadele“, 1959-ais sukūrė James Modarelli. Jame pavaizduotos užuominos į įvairius agentūros misijos aspektus: apvali forma simbolizuoja Žemę, o žvaigždės – kosmosą; raudonas V pavidalo sparnas – aeronautiką, o apskrita orbita aplink pavadinimą – kosminį skrydį.

  Toji emblema buvo pagrindiniu NASA simboliu 16-a metų, kol 1975-ais NASA nusprendė susikurti modernesnį logotipą. Juo tapo ryškiai raudonas žodis NASA unikaliu šriftu, pramintu „kirminu“, kurį sukūrė Richard Danne kartu su savo partneriu Bruce Blackburn‘u po to R. Niksonas pavedė Nacionaliniam menų fondui atnaujinti visų federalinių agentūrų vizualų pristatymą. NASA dizainerį apdovanojo „Iškilių visuomeninių pasiekimų“ medaliu už tai, kad tas 4-ias raides padarė tokiomis neužmirštamomis. Jis buvo naudojamas iki 1992 m., kai vėl be ceremonijų buvo sugrąžintas melsvas „mėsos kukulis“.
  NASA worm

  Kartu NASA turėjo ir kitą oficialų simbolį – agentūros antspaudas buvo išplėstas „frikadelės“ variantas, kuriame taip pat buvo planeta, žvaigždės, orbita ir V elementas. Be to atskiriems projektams bei svarbiems įvykiams NASA turi ir atskirus jiems skirtus simbolius. NASA meatball
  NASA seal

  Ir štai dabar, beveik po 30 m., kai jis įgavo vos ne kultiniu statusą, NASA pagaliau vėl gražino „kirminą“ 2020 m. ir įtikinimai jį patalpino ant „SpaceX“ raketos skirtos „Artemis“ misijai į Mėnulį. Mat, nors jis oficialiai buvo „nurašytu“, NASA darbuotojai save tapatino su kirminu. Ant „Orion“ kapsulės puikuojasi ir ESA logotipas, taip pat ir „mėsos kleckas“. Simbolių yra ir kitose erdvėlaivio vietose.


  *) Džeimsas Alenas (James Alfred Van Allen, 1914-2006) – amerikiečių astrofizikas, -inomas Žemės radiacijių juostų atradimu. Dalyvavo pirmojo amerikiečių palydovo „Explorer-1” kūrimo darbuose. Jo ir „Explorer-3“ duomenys nustatė Žemę turint radiacines juostas, sudaryras iš įelektrintų Saulės vėjo dalelių. Jos dabar vadinamos Aleno juostomis. Jis kūrė ir radiacijos detektorius pirmiesiems zondams į Mėnulį, o taip pat dalyvavo „Galileo“, 1995 m. pasiekusio Jupiterį kūrime.

  **) Rockwell International - 1919 m. V. Rokvelo įkurtas amerikiečių pramoninis konglomeratas, gaminęs lėktuvus, kosminius laivus (tarp jų ir „Apollo“ skraidinusius astronautus į Mėnulį), robotus, o taip pat priemones kariniams tikslams.

  ***) Abraomas Maslou (Abraham Harold Maslow, 1908-1970) – amerikiečių psichologas, vienas humanistinės psichologijos įkūrėjų, plačiausiai žinomas kaip poreikių hierarchijos teorijos autorius. Maslou piramidė pirmą kartą buvo pristatyta 1943 m. straipsnyje „Žmogaus motyvacijos teorija“, kur jis įrodinėjo, kad žmogaus poreikių tenkinimas ir intelekto vystymasis vyksta pagal tam tikrą prioritetinę seką, t. y. tik patenkinęs fiziologinius poreikius žmogus rūpinsis saugumo lygmeniu ir t. t. Taip pat žinomas fraze „Maslou plaktukas“, apibūdinančia situaciją, kai tas pats sprendimas ar būdas taikomas viskam, - ir jei reikia priderinant sąlygas, reikalvimus ir kita, kad būtų galima taikyti tą sprendimą.

  Taip pat skaitykite:
  NASA misija;
  Alternatyviai į kosmosą
  Kodėl NASA kosmodromui pasirinko Floridą?


  Laiko škalė:

 • NASA
  Nedidelis patrauklus namas Vašingtono Hai gatvėje pirmus 3 m. buvo NASA būstine
  1955 m. balandžio 6 d. Maskvos radijas paskelbė, kad TSRS MA paleis palydovą Tarptautinių geofizinių metų (TGM) proga
 • 1955 m. liepos 29 d. paskelbtas oficialus pranešimas, kad TGM proga JAV paleis „mažus, žemę apskrendančius palydovus“
 • 1955 m. rugpjūčio 3 d. V. fon Brauno „RedStone“ projektas nusileido Oro pajėgų projektui „Avangard“
 • 1957 m. rugpjūčio 21 d. tarybinė R-7 raketa baigė bandymus
 • 1957 m. spalio 4 d. pakilo „Sputnik-1”
           „...naujoji socialistinė visuomenė net drąsiausias svajones pavertė tikrove“, TASS, 1957 m. spalio 4 d.
 • 1957 m. spalio 9 d. Eizenhaueris paskelbė galutinė „Avangart“ raketos starto datą
 • 1957 m. spalio 12 d. N. Chruščiovas paprašė vyr. konstruktorių S. Koroliovą papasakoti apie būsimus startus. Koroliovas ėmėsi rengti „Sputnik-2”
 • 1957 m. spalio 23 d. bandomasis „Avangard-TV2“ startas pripažintas sėkmingu, nors raketa nepasiekė reikiamo aukščio
 • 1957 m. lapkričio 3 d. pakilo „Sputnik-2” su Laika. Laika žuvo praėjus 6 val. po starto, tačiau apie tai buvo nutylima 45 m.
 • 1957 m. lapkričio 8 d. atnaujinamas V. fon Brauno projektas, šįkart nekarinei kosminei misijai
 • 1957 m. lapkričio 21 d. inžinieriai ir mokslininkai parašė laišką JAV vyriausybei kviesdami įkurti civilę kosminę agentūrą
 • 1957 m. gruodžio 6 d. bandymo metu tepakilusi vos 1,3 m. susprogsta „Avangard TV3” raketa
 • 1958 m. sausio 31 d. Brauno „Junona-1“ iškelia „Explorer-1“ palydovą – JAV pradeda kosmines lenktynes
 • 1958 m. kovo 17 d. Sėkmingas “Avangard” startas leido į orbitą iškelti palydovą „Avangard-1“
 • 1958 m. kovo 26 d. „Explorer-3“ iškilo į orbitą, nors prieš mėnesį „Explorer-2“ patyrė nesėkmę.
 • 1958 m. gegužės 15 d. TSRS iškėlė orbitinę laboratoriją „Sputnik-3“, kurio masė – 1327 kg.
 • 1958 m. liepos 29 d. Eizenhauerio pasiūlymu Kongresas įsteigė NASA
 • 1958 m. spalio 1 d. oficialiai įsteigta NASA

  Papildomai skaitykite:
  Moterys kosmose
  Lenktynės kosmose
  Baikonūro statyba
  ESA: iš Europos į kosmosą
  Pirmasis žmogus kosmose
  ESO teleskopai Čilėje
  Ar bus grįžta į Mėnulį?
  Daisonas prieš Daisoną
  SETI instituto užgimimas
  Koks tas mūsų palydovas?
  Apollo: Aklas nusileidimas
  Indija: išeiti iš šešėlio
  Į Mėnulį skridę kompiuteriai
  2019-ųjų kosminė takoskyra
  Kam priklauso Mėnulio dulkės?
  Daugkartinis orbitinis lėktuvas
  Dulkėtais tolimų planetų takais
  Skafandrai: atsiradimas ir variantai
  Kuri akis tingi? Kosmosas ir iliuzijos
  Baisioji tarybinės kosmonautikos paslaptis
  Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
  Per meilės orgijas į žvaigždes
  Milijardai nežemiečių paieškoms
  Duokite mums Alcubierre pavarą
  Saulė yra dvinarė žvaigždė?
  Nesklandumai įsisavinant kosmosą
  Mitologija Visatos masteliu
  Kinijos kosminės ambicijos
  Pirmasis vežimas Mėnulyje
  Žmogaus misija kosmose
  Pakeliui į Saturną
  Žvalgantis po dangų
  Nusitaikant į žvaigždes
  Pakrikštytas žaibu...
  Mūšis dėl Veneros
  "Galileo" misija
  Kaip kūrė TKS?

  NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

  Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

  san-taka station

  UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

  Review of our site in English

  NSO skiltis
  Vartiklis