Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Dedalo skraidyklė  

Taip pat skaitykite: Dedalo priešistorė  
Dedalo ir Ikaro istorija  

Kelionės oru buvo sena žmonijos svajonė (daugiau žr. Ant sparnų bei dievų valia). Ir gali būti, kad prieš 3500 m. vienam genijui buvo pavykę ją įgyvendinti - asmeniui, ilgai laikytu vien mito herojumi. Tai Dedalas, garsusis Kretos Knoso labirinto statytojas.

Kretos karaliaus Minoso žmona Pasifajė įsimylėjo nuostabų jautį, karališkų kaimenių pasididžiavimą, ir Dedalas sukūrė įrenginį, padedantį jai nusidėti. Iš tos sąjungos gimė pabaisa Minotauras. Minosas liepė Dedalui pastatyti labirintą, kuriame Minotaurą slėpė nuo žmonių. O kadangi Dedalas žinojo apie tą gėdą, jį, kartu su jam padėjusiu sūnumi Ikaru, įkalino. Tačiau Dedalas rinko plunksnas, prie rankų tvirtino vašku, - ir taip pasidaręs sparnus, išskrido. Ikaras, iš džiugesio, priskrido per arti Saulės, vaškas ištirpo ir jis užsimušė krisdamas į jūrą.

Tuo tarpu Dedalas nuskrido į Siciliją, kur rado prieglobstį pas Sirakūzų karalių.

Neseniai, kasinėdamas bronzos amžiaus liekanas prie Knoso, graikų archeologas Aphron Asophos rado blizgančius metalinius objektus, kurie, atstatyti, pasirodė esą maži ir lengvi vežimai be ratų, kiekvienas su prailgintu priekiu ir sudėtingais sparnais šonuose. Kiekvieno jų šone buvo įrėžta miniečių linijiniu B raštu žodis Daidalow. Dedalas!

Kaip bebūtų neįtikėtina, tai leidžia spėti Dedalą buvus realiu žmogumi, kuris bandė pagaminti skraidyklę. O čia, spėjama, buvo jos prototipai.

Vėliau kasinėjimų Sirakūzuose metu rastas panašus objektas. Asophos nedelsiant susisiekė su jo atradėju Sciocco Gabbante ir iš jo sužinojo, esant keisto užrašo. Susijaudinęs jis nuskrido į Sirakūzus ir tikrai, ten buvo linijinis miniečių rašras B, kuriuo užrašytas tas pats vardas: Daidalow. Romos aeronautikos kompanijoje jiedu gavo patikinimą, kad toji mašina buvo aerodinamiškai puiki ir net galėjo skristi.

Tad užmirškime apie plunksnas ir vašką - tai tik nesupratusių knosiečių bandymas paaiškinti Dedalo ir Ikaro bandymus sklęsti jiems virš galvų. Dedalui pavyko pasigaminti skraidyklę ir su ja pasiekti Siciliją apie 1400 m. pr.m.e. Jis vėliau tą paslaptį nusinešė į kapą.

Ar tikrai? O kaip Ezekielio vizija apie 600 m. pr.m.e.? O 16 a. Leonardo da Vinči brėžiniai? Kai kurie jų labai primena objektus iš Knoso ir Sirakūzų. Jis net mini Dedalą savo eskizuose (naujai atrastuose Pizos bokšto rankraščiuose). Ar negalėjo jis naudotis kai kuriais dabar jau dingusiais senoviniais rankraščiais, atkeliavusiais iš graikų ar, galbūt, jų vertimų į arabų kalbą?

O Sicilijoje Dedalas pastatė nemažai statinių. Teigiama, kad Kamike pastatė Apolono šventyklą, kurioje pakabino savo sparnus. Pastatė bokštą karaliaus turtams saugoti. Ant aukštos uolos pastatė Kamiko akropolį. Pagal legendą, Seline buvo ola su labai karštu vandeniu, kurioje Dedalas įrengė pirtį.

Dedalui pasitraukus į Sicilijoje esantį Kamiką, kurį valdė sikanų karalius Kokalas, Minas negalėjo susitaikyti su jo netektimi. Jis po pasaulį išsiuntinėjo žinutę: „Kas sugebės per jūros kriauklę praverti siūlą taip, kad jis iš vieno galo pereitų per visus kriauklės vingius ir išeitų pro kitą galą, bus dosniai apdovanotas karaliaus Mino“. Jis suprato, kad tik Dedalas sugebės tai atlikti. Kokalas sumanė gauti tą apdovanojimą, - ir jį Dedalas išmokė, kaip išspręsti užduotį: reikia siūlą pririšti prie skruzdėlės, kuri ropodama per kriauklės vidų apibėgs visas jos sieneles ir ras išėjimą. Tačiau Kokalo laukė nusivylimas – Minas iškart pareikalavo išduoti bėglį Dedalą. Kokalui kilo problema – buvo baisu neišpildyti Mino reikalavimo, tačiau nesinorėjo ir atiduoti Dedalą. Tad jis pasikvietė Miną pas save, nusivedė į pirtį, o ten jį Kokalo dukterys apliejo verdančiu vandeniu – ir jis mirė.

Atrodo, kad Dedalas sulaukė gilios senatvės, tik, tiesa, neaišku, kur jis mirė. Paskutiniu metu dažnai minimas Egiptas, ypač maža salelė Nile, kur Dedalas garbintas kaip dievas.

Dedalo vardu pavadintas krateris nematomoje Mėnulio pusėje, o taip pat asteroidas 1864. Taip vadintas ir pirmasis hipotetinio tarpžvaigždinio aparato projektas (1973-77).

Taip pat skaitykite:
Ant sparnų bei dievų valia
Los Lunas dekalogas
Malūnspario hieroglifas
Dropa diskai Kinijoje
Actekų plazma įrankiai
10 "ne to laiko" radinių
Seniausias pasaulyje analoginis kompiuteris

 
 
 
Daedalus, Pasiphae and wooden cow; Pompeian wall painting
Ikaras Kretos monetoje 
 
Daedalus and Icarus
Dedalas ir Ikaras, Fredrick Leighton, 1830-96 
 
Icarus by G.Elias
Ikaras, Greither Elais freska, 1616 
 

Papildymas

Pasifajė

Pasifajė (Pasiphae) buvo Helijaus dukra, Kirkės sesuo, Androgėjo, Faidros ir Ariadnės motina. Kai Minosas, nesilaikydamas pažado, atsisakė paaukoti Paseidono siųstą jautį, Paseidonas užbūrė Pasifaję įsimylėti tą jautį ir pagimdyti Minotaurą, žmogų su jaučio galva. Jam Dedalas pastatė Labirintą, kur kasmet (kas 3, 7 ar 9 metai) būdavo atiduodami 7 vaikinai ir tiek pat merginų. Juos atsiųsdavo atėniečiai nuo Minoso sūnaus žūties dienos Atikoje. Pagaliau su pasmerktaisiais į Kretą atvyko Tesėjas, užmušė Minotaurą, ir su Pasifajės dukros Ariadnės pagalba išėjo iš Labirinto. Minotauras savo prigimtimi artimas finikiečių jaučiagalviui dievui Molochui, irgi reikalavusiam žmonių aukų.

Nuorodos:
Erotas (Erosas)
Mainadės
Prieš kylant aukštyn...
Kas išrado telefoną?
Gyvybė Saulės paviršiuje?
Paleovizitai: idėjos istorija
Daugiaveidis Marsas
Ateities vizijos
Trumpa graikų filosofijos istorija
Ženklų paslaptys laukuose
Slibinai-gundytojai
Mutantų rytmetis
Lenino marsiečiai


Drugys Filipinuose

Dedalo vardu pavadintas ir Filipinuose randamas žalios spalvos drugys - Papilio daedalus. Dažniausiai sutinkamas miškų proskynose.
Pasigrožėkite!

Daedalus, Pasiphae and wooden cow; Pompeian wall painting
Dedalas, Pasifajė ir medinė karvė Pompėjos freskoje, 1 a.


Papilio daedalus butterfly

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO skiltis
Vartiklis