Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Legendinio tėvo legendinis sūnus  

Papildomai skaitykite:  „Baisioji“ tarybinės kosmonautikos paslaptis  

2010 m. kovo 1 d. po ilgos ir sunkios ligos mirė legendinis lakūnas-bandytojas Vladimiras Iljušinas1), garsiojo konstruktoriaus Sergejaus Iljušino2) sūnus. Jo gyvenimą galima laikyti unikaliu. Tapęs generolu, netapo „generolo sūneliu“ – viską gyvenime pasiekė savo atkakliu darbu ir įgimtu talentu. O pasiekė Ilyushin daug – nusipelnęs lakūnas-bandytojas, TSRS didvyris, Lenino premijos laureatas, daugkartinis rekordininkas. Dar gyvas būdamas Vladimiras Iljušinas buvo tapęs legenda.

Jo tėvas buvo vienas iškiliausių lėktuvų konstruktorių ir, aišku, norėjo, kad jo sūnus pratęstų jo darbus. Tačiau Vladimiras dar jaunystėje pamynė tėvo valią.

Skraidyti „kukurūzininku“ Po-2 jaunąjį Volodią 1943 m. išmokė legendinis Vladimiras Kokinakis3). Ruošėsi stoti į MAI, tačiau 1944 m. paėmė į armiją ir skyrė ... Žukovskio akademijos klausytoju. Tuo pat metu jis ėmė mokytis skraidyti sostinės aeroklube. 1951 m. gavo karo inžinieriaus diplomą, o kartu ir 8 m. skraidymo stažas. Tėvas manė, kad tai idealiausias variantas būsimam lėktuvų kūrėjui ir jam jau buvo parengta vietelė tėvo konstruktorių biure. Tačiau sūnus kategoriškai atsisakė eiti tėvo pėdomis ir tapo lakūnu bandytoju. Vyresnysis Iljušinas buvo taip sukrėstas jo savivalės, kad beveik 20 metų ( ! ) beveik nesikalbėjo su sūnumi.

Lakūno bandytojo profesija pavojinga, tačiau Volodia vos nežuvo žemėje. 1960 m. birželio 5 d. „Pobeda“ kaktomuša susidūrė su Iljušino „Volga“. Lakūną išgelbėjo kolega ir būsimasis kosmonautas G. Beregovojus, atsitiktinai važiavęs keliu, kuriame įvyko nelaimė.

Tai buvo žmogaus skrydžio į kosmosą laukimo laikotarpis. Ir šalies perdėtas slaptumas savo padarė: 1961 m. balandžio 11 d. „Daily Worker“ išspausdinos Maskvos korespondento Deniso Ogdeno žinutę, kad balandžio 7 d. kosminiu laivu „Rosija“ orbitinį skridimą atliko Vladimiras Iljušinas. Išėjo oficialus paneigimas – kad dar pernai jis patyrė avariją ir buvo priverstas ilgai gydytis. Pradžioje Tarybų Sąjungoje, o vėliau Kinijoje. Tačiau istorija jau apaugo detalėmis. Paskelbta versija patikėjo ir V. Iljušinas, o ne Gagarinas minimas pirmuoju kosmonautu 1964 m. Gineso rekordų knygoje.

Toji versija buvo gyvybinga. 10-ojo dešimtm. pradžioje Vengrijoje išleista publicisto Ištvano Nemenės knyga „Gagarinas – kosmoso melas“, kurioje teigiama, kad Gagarinas visai neskrido balandžio 12-ą:
„Vostok“ pakilo keliomis dienomis anksčiau, o juo skrido V. Iljušinas. Tačiau nusileidus jis atrodė taip blogai, kad nebuvo galima tokio parodyti pasauliui. Reikėjo jį ilgam pašalinti iš visuomenės akiračio. Tad skubiai paringo simpatišką vaikiną su puikiais anketiniais duomenimis. O kad paslaptis neišaiškėtų, Gagarinui surengė avariją treniruočių skridimo metu...

News about Ilyushin 1999 m. išėjo V. Iljušinui skirtas „dokumentinis“ filmas, kurio kūrėjai minėtą istoriją perpasakojo savaip. Atseit, V. Iljušinas iš Baikonuro kosmodromo startavo balandžio 7 d., triskart apsisuko aplink Žemę, tačiau prarado ryšį su antžeminėmis tarnybomis. Tad teko pačiam perimti laivo valdymą. Avariniu būdu nusileido Kinijoje, kur buvo suimtas/ Tik po metų jį perdavė TSRS pagal slaptą susitarimą.

O avarijos metu patirtos traumos buvo tokios rimtos, kad atrodė, kad apie dangų liko tik pasvajoti. Tačiau jau po metų su trupučiu Iljušinas bandė lėktuvą-perėmėją Su-15. Tuo metu tėvas, jau palikęs generalinio konstruktoriaus postą, pirmąkart pripažino teisingą sūnaus pasirinkimą.

Taip jau nutiko, kad praktiškai visa skraidymo veikla susijusi su P.O. Suchovo vadovaujamu konstruktorių biuru. Iljušinas į gyvenimą atvedė beveik visus „Su“ klasės lėktuvus, įskaitant gražuolį „Su-27”. Būtent jis pradėjo iki šiol nepranokto “šimtuko” bandymus. Amerikiečiai turėjo taisyklę – jei lėktuve 50% naujovių, jo nestato. Suchovo “šimtuke” naujovių buvo 100% - ir jis skraidė! Ir dar taip, kad visi vadino 21 a. stebuklu. Lėktuvo, skrendančio triskart greičiau už garsą, bandymai buvo kaip reta sėkmingi. Tačiau... 8 dešimtm. pradžioje po sėkmingo 10-ojo skrydžio bandymus nutraukė, o prespektyvią temą nutraukė. Kieno iniciatyva kas tai padarė, taip ir liko paslaptimi...

1) Vladimiras Iljušinas (1927-2010) – tarybinis lakūnas-bandytojas, generolas-majoras, sporto meistras. Didžiąją darbo laiko dalį pradirbo Suchovo konstruktorių biure.
1959 m. pasiekė pasaulio rekordą pakildamas į 28857 m aukštį. Buvo TSRS regbio federacijos pirmininku (1967-1981). Spėjama, kad į kosmosą pakilo anksčiau už Gagariną.

2) Sergejus Iljušinas (1894-1977) – tarybinis aviakonstruktorius, lėktuvų konstruktorių biuro „Iljušin” įkūrėjas. 1939 m. pagal jo originalų projektą sukurtas šarvuotas šturmo lėktuvas Il-2, vadintas „skraidančiu tanku“, tapęs masiškiausiu sovietiniu lėktuvu karo metu. Nuo 1943 m. pradeda kurti keleivinius lėktuvus, pradėdamas Il-12; paskutinis jo sukurtas lėktuvas – Il-62.

3) Vladimiras Kokinakis (1904-1985) - garsus tarybinis lakūnas-bandytojas. 1935 m. lapkričio 21 d. pasiekė pasaulio rekordą vienmotoriu lėktuvu I-15 pakildamas į 14 575 m aukštį. 1938 m. birželio 27–28 dienomis lėktuvu CKB-30 be nutūpimo per 24 val. 36 min. nuskrido iš Maskvos į Vladivostoką, o 1939 m. balandžio 28–29 d. per 22 val. 56 min. – iš Maskvos į Miscou salą (JAV). Pasiekė 22 pasaulio rekordus. Jis bandė šturmo lėktuvą Il-2, keleivinį lėktuvą Il-62...

Papildomai skaitykite:
Moterys kosmose
Baikonūro statyba
Žodis apie Gagariną
Nežinomi kosmonautai
Jis žuvo iki Gagarino...
Fobos-Grunt: kas gi nulėmė nesėkmę?
Kosmonautikos pergalės ir pralaimėjimai
„Baisioji“ tarybinės kosmonautikos paslaptis
S. Koroliovas: sovietų kosmoso programos vedlys
Astronomija: Žymesnieji įvykiai (20 a.)
Pirmieji tarybiniai raketų profesionalai
Gluško: metai kosminiame olimpe
Svajokliai prieš imperiją
Žmogaus misija kosmose
Nesklandumai įsisavinant kosmosą
Ankstyvieji Mėnulio tyrinėjimai
Dulkėtais tolimų planetų takais
Daktaro Filipovo atradimas
Permė: žinios apie anomalinę zoną
Saturno keisčiausio palydovo paslaptys
K. Ciolkovskis: Ženklas iš aukščiau
Paranoja skverbiasi giliai
Ateitis - elektrinės raketos
NASA tapsmas: istorija
Mūšis dėl Veneros
Raketų eros ištakose
Baikonūro tremtyje
Lenino marsiečiai

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.lt skiltis
Vartiklis