Global Lithuanian Net:    san-taka station:
Slaideriai  

Jei kas nors nutiko jums, smalsu sužinoti, kas ir kodėl vyksta. Jei kažko niekada nebūna su jumis, smalsu žinoti, kodėl kiti žmonės tiki, kad tai vyksta. Jei esate skeptikas, ieškoti natūralaus paaiškinimo tam. Jei tikite nepaprastais dalykais, galite pasidžiaugti, kad kažkas vyksta, ko negali paaiškinti tradicinis mokslas.

Gatvės lempos netikėtai užgęsta pro jas praeinant. Jums esant šalia elektroniniai laikrodžiai ir kredito kortelės neveikia. Tada jūs slaideris!

Reiškinys, susijęs su gatvės lempomis, yra vadinamas SLI (angl., street lamp interference) ir, tikėtina, yra susijęs su žmogaus psichika. Jis tik dabar pradedamas tirti – ir nors reiškinys iš pirmo žvilgsnio atrodo esąs labai paprastas, gilesnė studija parodo, kad SLI yra sudėtingas procesas, pilnas paradoksų ir prieštaravimų. Žmonės į SLI reaguoja su pajuoka ar nuostaba, tiki arba netiki. SLI pasireiškia įvairiai ir žmonės tai priima skirtingai. Užregistruota šimtai pranešimų apie SLI – ir kai kurie asmenys SLI galėjo sukelti tik trumpo savo gyvenimo tarpsnio metu.

Kiekvienam gali nutikti, kad gatvės lempa šalia jo užgęsta, - bet jei tai pasikartoja gana dažnai (kelis kartus per savaitę), pradedi spėti, kad vyksta kažkas nekasdieniška. Neretai slaideriai paveikia ir kitus elektrinius įtaisus - elektros lemtutės ar TV įsijungia ar išsijungia nieko nedarant, keičiasi garso stiprumas (radijo, TV, magnetofono ir pan.), Street Lamp neveikia elektroniniai laikrodžiai, įsijungia elektriniai vaikų žaisliukai, „išprotėja“ kompiuteris... Kredito ir panašios kortelės išsimagnetina...

Slaideriai dažnai jautrūs elektromagnetiniams laukams - jie „pajunta“ žaibus, TV spinduliavimą ir net kitų žmonių energetinius laukus. Pavyzdžiui, aš skersai kelio einančius aukštos įtampos elektros pajuntu už kelių šimtų metrų ir visad jaučiu stresą po jais važiuodamas.

SLI, kaip ir kiti panašūs reiškiniai, sunkiai tiriami, nes retai pakartojami laboratorijos sąlygomis. Atrodo, kad tai įvyksta be jokių specialių slaiderio pastangų. Kaip taisyklė, slaideris nesugeba pakartoti tokio reiškinio „pagal užsakymą“.

Štai ištraukos iš Dan C. iš Harrogate Jorkšryre (gana tipiškas) paliudijimas:
„Su SLI ėmiau susidurti 1991-aisiais, kai man buvo 19-a. Naktimis grįždavau iš draugės, po karšto pasimylėjimo jos namuose. Buvo vasara, ankstus rytas ir gana vėsu.... Po kelių mėnesių .... pastebėjau sąlygas, kai atsitikdavo ‚reikalas su lempomis‘. Paprastai tai įvykdavo vėlyvą tamsią naktį, kai būdavo gana vėsu. Ir mano psichinė būsena. Paprastai būdavau nepaprastai pavargęs, ties riba, aplinka nervindavo (tarkim baimė, kad būsiu užpultas) ir, spėju, mano adrenalino lygis būdavo pakilęs. Tai gali paaiškinti, kodėl negalėdavau ‚atlikti‘ stebint draugams, kai būdavau atsipalaidavęs...“

Jorgen S. paliudijimas parodo, kad atvira erdvė nėra būtina: „Kartą tunelyje važiavau eismo spūstyje (labai lėtai) ir penkios lempos užgęso viena po kita, kai pravažiuodavau po jomis“. Važiavimas spūstyje sustiprina tikėjimą, kad lempų išsijungimas susijęs su juo, o ne kitais.

Spėjama, kad tas reiškinys gali būti kažkaip susijęs su elektros impulsais smegenyse. Visos mūsų mintys ir visa smegenų veikla yra smegenų elektros impulsų pasekmė. Jų stiprumas išmatuotinas žmogaus viduje. Bet gal jie įtakoja ir išorę - kaip koks distancinio valdymo pultas?

Aišku, tai mokslo mįslė. Tačiau kas turi tirti SLI reiškinius? Kas susiję su apšvietimu, yra inžinerijos ar fizikos sritis, tačiau tai, kas sukelia reiškinį, atrodo labiau esą psichikos dalyku. O tiedu turėtų pasitelkti antropologo ir parapsichologo pagalbą, nes jie turi tiesioginės patirties su anomalia elgsena.

SLI nagrinėjusi PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research) laboratorija spėja, kad procesai pasąmonėje gali veikti elektroninius įtaisus. Ir nors SLI nėra sukeliami sąmoningai, dažnai pranešama apie jų padažnėjimą esant didesnėms emocijoms - dažnai kaip „priežastis“ pranešimuose nurodomas pyktis ar stresas; arba kai labai įtemptai apie kažką mąstoma. Britų barmenė Debbie Wolf sakė CNN: „Taip man nutinka tada, kai dėl kažko patiriu stresą. Nelabai stiprų, tiesiog kai ką nors permąstau, suku dėl ko nors galvą, tada tai ir nutinka“.

SLI tiria ir Richard Wiseman'as iš Anglijos Berkfordshire universiteto. Jis tikrina ESP su kioskus primenančia sistema vadinama „Minčių mašina“ rinkdamas duomenis įvairiose Anglijos vietovėse.

Reiškinį taip pat aiškinasi Hillary Evans*) iš ASSAP (įvedęs ir terminą „SLIder“ - slaideris), kuris sako, kad „tie žmonės yra ganėtinai sveiki ir visai normalūs, - tik turi kažkokią savybę, ... kaip kokią dovaną. Gal tai dovana, kurios jie bevelytų neturėti“.

O gal tai tik kai kurių žmonių sugebėjimas įžvelgti dėsningumus „atsitiktinio triukšmo“ sraute? O gal kažkas iš „anapus“ bando mums pasakyti, kad pasaulis nėra sudarytas vien iš materijos, o minčių pasaulis ne taip smarkiai nuo jo skiriasi. Tai dvasinis ar antgamtinis reiškinys?

Slaideris Jonas,  
Kai gyveno Užupyje, vakare pakeliui nuo Meno mokyklos užgesdavo net iki 4 gatvių apšvietimų lempų; kai yra susijaudinęs, negali naudotis savo kredito kortele. Jis nemėgsta ir nenešioja elektroninių laikrodžių. Taip nutiko kažkaip nesąmoningai, apie tai nemąsčius. Tačiau sakosi, kad nepatyrė, ar turi įtakos šviesoforams, tačiau paveikia automobilių ir kitokią signalizaciją, parduotuvių kasos aparatus, kompiuterius... Namuose - krūvos perdegusių lempų.

Massimo Polidoro**), rašantis skeptikų žurnalui „Skeptical Inquirer“, laiko SLI priežastinio-pasekminio ryšio neturinčių koreliacijų ar išankstinio nusistatymo pavyzdžiu: žmonės dažniau pastebi tai, kas įvyksta greta jų, o ne toliau, per atstumą. HPS (aukšto slėgio natrio) savo gyvavimo pabaigoje ima dažniau „nelaikyti“, įsijunginėti/išsijunginėti.

Savo patirtis palikite puslapyje apie OBE.


*) Hilaris Evansas (Hilary Agard Evans, 1929-2011) – britų vaizdų archyvaras, rašytojas, ufologas. 1964 m. kartu su žmona įsteigė istorinių iliustracijų archyvą. 1981 m. įsteigė Anomalių reiškinių mokslinių tyrimų asociaciją (ASSAP). Jis yra NSO psichosocialinės hipotezės šalininkas. Kritiškai priimta jo „Prostitucijos istorija“ (1979), su skirtingais autoriais parengė NSO apžvalgas nuo 1947 m. (1987-97), su R. Bartholomew’u parengė „Neįprasto socialinio elgesio enciklopediją“ (2009). SLI temai skirta knyga „SLIders: The Enigma of Streetlight Interference“ (1993).

**) Massimo Polidoro (g. 1969 m.) – italų psichologas, žurnalistas, Pseudomoksinių tvirtinimų tyrimų komiteto (CICAP) vienas steigėjų (1990) ir direktorius. Nuo jaunystės žavėjosi magija ir teiginiais apie psichinius sugebėjimus, vėliau ėmęs juos vertinti skeptiškai. Buvo žurnalo „ Scienza & Paranormale“ (1993-2006), 2001 m. tapo ECSO nariu. M. Gardneriui palikus „The Skeptical Inquirer“ vedamą rubriką, ją perėmė pervadinęs į „Pastabomis apie keistą pasaulį“. Tyrinėja įvairius paranormalius reiškinius. Nuo 2018 m. skaito paskaitas Padujos un-te apie mokslo komunikaciją. Parašė kelias knygas.


Richard Wiseman

Psichologas ir fokusininkas

Richard Wiseman'as (g. 1966 m.) savo karjerą pradėjo kaip gabus iliuzionistas (magas). Jis Edinburgo universitete apsigynė psichologijos doktoranto disertaciją. Šiuo metu vadovauja Anglijos Hertfordshire universiteto Perrot-Warrick tyrimų sektoriui, kurios pagrindinį finansavimą administruoja Kembridžo Trejybės koledžas.

Tas sektorius žinomas pasaulyje savo tyrimais netradicinėse psichologijos srityse ir mokslo populiarinimo veikla. Jis parašė kelias knygas ir spausdino straipsnius garsiuose žurnaluose („Nature“, „Science“ ir „Psychological Bulletin“). Apie jį rašyta šimtuose straipsnių laikraščiuose. Britų žiniasklaidoje dažniausiai cituojamas psichologas. Dažnas svečias TV ir radijo laidose, daugelio draugijų narys. Turi apdovanojimų.

Pasižymėjęs eksperimentais, kuriuose dalyvauja didelis kiekis žmonių. Paskutinių darbų tematika:

  • Melo ir apgavysčių psichologija;
  • Fokusų atlikimo psichologiniai principai;
  • Žmonių, besisakančių turint paranormalių savybių, tyrimas; Mind machine, Wiseman
  • Eksperimentinė parapsichologija;
  • Liudininkų pasisakymų tikrumo psichologija;
  • Sėkmės ir intuicijos psichologija;
  • Juoko psichologija.

Mąstymo mašina

1999-ais jis sukūrė „Mąstymo mašiną“, interaktyvų kioską, kuris leidžia tirti visoje šalyje, ar žmonės gali atspėti atsitiktinį kompiuterizuotą „monetos metimą“. Tai neužima nė dviejų minučių. Per metus nuo 199 m. kovo mėn. kioskas surinko ketvirtį milijono duomenų vežiojamas o Britanijos didžiausius prekybos centrus, aerouostus ir mokslo renginius.

„Geomica“ kompanijos parašyta programa paaiškina projekto tikslus ir paprašo atsakyti į keturis paprastus klausimus (lytis, skeptikas ar tikintis ir t.t.). Tada paprašoma 4 kartus atspėti ar pabandyti paveikti atsitiktinai išmetamą monetą. Atsakymai įvedami per jautrų lietimui ekraną. Rezultatai išsaugomi kompiuteryje.

Tyrimai rodo, kad 55% britų tiki žmogaus psichiniais sugebėjimais.

Kitas interaktyvus kioskas sukurtas su Adrian Owen'u ir Daniel Bor'u yra „Atminties mašina“. Ji tiria žmonių trumpalaikę erdvinę atmintį. Per maždaug tris minutes tiriamasis turi atliktidvi paprastas užduotis.

Parengė Cpt.Astera's Advisor

Papildomai skaitykite:
Reiki
Žudyti per atstumą
Astralinės kelionės
Prisilietimo elektra
Čenelingas ir rašymas
Mano planeta artėja
Ką rodo laiko rodyklė?
Faktas ar frenologija
Elektrofoniniai garsai
Šamanų ratu einant
Menas matyti tolimą praeitį
Svečiai iš jungiojo pasaulio
Keistai pažįstama, Deja vu
Tikrieji Žemės astronautai
Akupunktūra: organizmas vientisas
Ar egzistuoja lygiagretūs pasauliai?!
Gyvieji spinduliai ir gyvasis laukas
Tamsiųjų purvynų jėgos ir bildukai
Tie prakeikti nematomi dalykai
Amžinojo gyvenimo siekis
Gyvenimas 2021 metais
Lunatizmas ir pilnatis
Keisti garsai danguje
Slibinai-gundytojai
Emocinis apsivalymas
Vunderkindo iššūkiai
Fairwater paslaptis
Gyvosios ugnys
Ateities vizijos
Sielos klajonės

 

NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

san-taka station

UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

Review of our site in English

NSO.LT skiltis
Vartiklis