`
Global Lithuanian Net:    san-taka station:

Šiaurinė žvaigždė    

Šiaurinė žvaigždė danguje nuolat stovi vienoje vietoje, todėl kai kur ji vadinta Vinimi. Ją lietuviai dar vadino Marių arba Jūreivių žvaigžde, Jūražvaigžde, nes pagal ją orientavosi žvejai ir jūreiviai. Anot J. Lasicko, Šiaurinė žvaigždė kilus audroms ir krikščiony melsdavosi į Marių žvaigždę, kuri jau buvo sutapatinta su dievo motina Marija.

Šiaurinė (o kitose šalyse – Poliarinė) žvaigždė buvo žinoma ir pirmykščiam žmogui. Europoje ir Azijoje ji laikyta pasaulio centru. Tai, kad apie ją sukasi Mažieji ir Didieji Grįžulo ratai (rusams - Mažoji ir Didžioji Meškos), suteikė pagrindą įvairiems mitams ir legendoms. Slavai ją kartais vadindavo Kuolu, aplink kurį vaikšto arklys. Atseit, šis kuolas prie dangaus pritvirtintas 7-is Didžiosios Meškos žvaigždėmis – be jų Kuolas neišsilaikytų ir visata žūtų.

Indų „Rigvedoje“ Šiaurinė vadinama pasaulio ašimi. O ir baltų kraštuose buvo manoma, kad per ją dangaus skliautas pervertas ašimi, apie kurią jis sukasi. Ta ašis kai kur laikyta Pasaulio Stulpu, dažnai minimu sakmėse, užkalbėjimuose, apeigose, vaizduojamas liaudies mene.

 • J. Lasickis. Apie žemaičių dievus, 1969

 • Faktai

  Šiaurinė (1 UMi, HD 8890, HR 424) - ryškiausia Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždė, nuo dangaus šiaurės poliaus nutolusi tik 45' ir besirandant už 323 švm. Ji yra trinarė žvaigždė, sudaryta iš milžinės cefeidės (F7 spektro klasės), tolimesnės F3 ir artimesnės C klasės narės. Tolimesnę B žvaigždę dar 1780 m. stebėjo V. Heršelis, o artimesniąją C žvaigždę atrado „Hubble“ teleskopas. Jos regimasis ryškis yra 1,94-2,05.

  Tanagaras

  „DC Comics” komiksų alternatyvioje „Visatoje” (DC Universe) aplink Šiaurinę (kartais vadinamą Poliarine galaktika) sukasi Tanagaro planeta, kurioje gyvena tanagariečių rasė, žinoma kaip išradusi antigravitacinį N-ąjį metalą. Į Žemę atvykusi jų pora čia tapo žinomi kaip superherojai Vanagžmogiai (Hawkman ir Hawkwoman). Vėliau Tanagaras buvo viena iš planetų, susivienijusių, kad užpultų žemę (komiksų istorija „Invazija!“ - Invasion!; 1988-89).

  Papildomai skaitykite:
  Žmonės Mėnulyje
  Arktūro žvaigždė
  Slibino žvaigždynas
  Gyvatės žvaigždynas
  Kosmoso širdis: Gyvatnešis
  Saulė yra dvinarė žvaigždė?
  Ankstyvoji arabų astronomija
  Paprasti ir neįprasti asteroidai
  Tolimų planetų nuotraukos
  Kometos: dangaus ženklai
  Tinklelio žvaigždynas
  Kosmoso kanibalai
  Andromedos ūkas

  NSO apsireiškimai ir neįprasti fenomenai Lietuvos danguje ir po juo

  Maloniai pasitiksime žinias apie bet kokius Jūsų pastebėtus sunkiai paaiškinamus reiškinius. Juos prašome siųsti el.paštu: san-taka@lithuanian.net arba pateikti šiame puslapyje.

  san-taka station

  UFO sightings and other phenomenas in/under Lithuanian sky. Please inform us about everything you noticed and find unexplainable in the night sky or even during your night dreams, or in the other fields of life.

  Review of our site in English

  NSO.LT skiltis
  Vartiklis